ARAPLI (YENI DOGANLI)

KÖY HAKKINDA

150 hanesi ve 1250 nüfusuyla Boztepe ilçesinin en büyük köyü olan Yenidoğanlı Boztepe'ye 8 Km, Kırşehir'e de 27 Km uzaklıktadır.

150 yıl önce göçler tarafından hayvan otlağı olarak kullanılmış ve Arap Ali ismndeki bir şahsın önderliği ile göçerler buraya yerleşmişler, köyümüze Arap Ali ismini vermişlerdir. Halk arasında Araplı olarak bilinen köyümüz 1960 yılına kadar Araplı Cedid olarak biliniş, ancak 1960 yılında Yenidoğanlı köyü olarak değiştirilmiştir.

Dağlarını'nın doğusunda, Seyfe Gölünün kuzeyinde yer alan köyümüzün doğusunda Çiğdeli köü, batısında Boztepe ilçesi, güneyinde Eskidoğanı köyü, kuzeyinde ise Hatunoğlu ve Üçkuyu köyleri bulunmaktadır. Köyümüzün ova ve düzlük alanda bulunmasından dolayı 1940 yılında Malya Devlet Üretme Çiftliği kurulmuştur. Köyün arazisi Malya Tarım İşletmesi sınırları ile çevrili olupyerleşim alanı 500 dekar, toplam arazi ise 6000 dekardır. İç Anadolu Bölgesi'nin karakteristik özelliği olan az yağışlı bir iklim vardır. Köyümüzde buğday, arpa, çavdar, mercimek, ayçiçeği yetiştirilmektedir.

geçim düzeyi üst seviyede olup hemen hemen Boztepe ilçesinin ticaretini elinde tutmaktadır. Köyümüz sakinlerinin büyük bir kısmı Malya Tarım İşletmesi'nde çalışmaktadır. Bu nedenle nüfusumuz karakteristik özellik taşımaktadır. Küçük esnafın minibüs işletmeciliği, bakkal, kahvehane gibi meslek alanları vardır. Gelir kaynaklarımız arasında besicilik ve tarımsal etkinlikler bulunur. Ayrıca aile ihtiyacını karşılamak için inek, koyun, hindi, v.b. besiciliği yapılır. Ev hanımlrımız yoğurt, yoğurt, peynir, yağ, yün gibi işlerle uğraşarak aile bütçesine katkıda bulunurlar.

iki katlı 12 dersanelik İlköğretim Okulu ile Malya Tarım İşletmesi'nde ilkokul bulunmaktadır. Yenidoğanlı İlköğretim Okulu'nda merkea taşımacılık sistemi uygulnamaktadır. Okulumuz ihtiyaçalrının büyük bir kısmı Malya Tarım İşletmesi tarafından sağlanmaktadır. .Halkımız eğitim ve öğretime çok önem vermektedir. Bu nedenle Boztepe Lisesi ve Kırşehir'deki okullarda öğrencilerimiz başarı ile okumak

GELENEKSEL YEMEKLERİMİZ

Köyümüzdeeki giyim-kuşam tarzı genellikle şehir havasındadır. Ancak folklorik özellik taşıyan kıyafetleri taşıyan kıyafetleri yaşlı kadınlarımızın üzerinde görmek mümkündür. Haşlama et, tereyağ ile yapılan bulgur pilavı, yarmalı yoğurt çorbası, su böreği, bamya, sütlaç üzüm, lokum, incir kavurmaları ile baklava mahalli yemeklerimiz arasındadır.

Dini bayramlarımızda arefe günü köyün mezarlığı ziyaret edilir. Ölüm olaylarında ölü evlerine yasa giden misafirler kuzu, koyun,hindi, lokum, çay,şeker v.b. hediyeler getirirler ve orada Kur'an-ı Kerim okuturlar. Ev sahibi ise gelen misafirlere mahalli yemeklerini yedirmeden göndermez. Bu ziyaretler ölen kişinin yakın akrabalarında yapılır. Ölümün 40. günü helva dağtılır. 52. gün ise ev sahibi köy halkına yemek veriri, Mevlid okutur.

DÜGÜNLERIMIZ

Köyümüzde düğünlere çok önem verilir. Düğün masrafları erkeğin ailesi tarafından karşılanır.Oğlan tarafı kızın ailesine kumaşlar hediye eder. Kız tarafı bu hediyelikleri dağtırlar, hediyeyi alanlarise düğünde altın takı takarlar. Düğünler Cuma namazından sonra erkeklere yemek verilip bayrak çekilerek başlatılır. Düğünlrede geleneksel yemekler misafirlere ikram edilir. Davul-zurna eşliğinde halaylar çekilir. Köy gençlerinin geleneksel hale getirmiş oldukları kamçı oyununda kullanılan urganın özelliği düğnden birkaç gün önce tuzlu suya yatırılarak sertleştirilmesidir.

KÖY HAKKINDA BILGI YOLLAMAK ICIN TIKLAYIN

KÖYÜN RESIMLERI

mahmutlukoyu@hotmail.com 'a köyün resimlerini yollayabilirsiniz!

HARITA

 

[Geri Dön]