www.mahmutlukoyu.com

En modern sera Çiçekdağında

AK Parti Kırşehir Milletvekili ve Genel Başkan Danışmanı Abdullah Çalışkan, Türkiyenin en modern jeotermal serasının kuruluş çalışmalarını yerinde inceleyerek Kırşehir için çok önemli ve büyük bir yatırım yapan İşadamı Hamit Yiğite teşekkür etti.

Işadamı Hamit Yiğit’in tarım alanına yatırım kararı aldığını ve Çiçekdağ İlçesi’ne bağlı Mahmutlu Köyü’nde bulunan jeotermal kuyuların kullanım hakkını aldığını vurgulayan Milletvekili Çalışkan şunları söyledi: “Yapımına başlanan seralar, 5 yüz dönüm bir arazi üzerine kurulacak ve jeotermal su ile ısınacaktır.

“Yılın 365 günü ürün alınabilecek olan bu seralarda domates, patlıcan, biber gibi sebzelerin yanı sıra gül, lale gibi çiçekler yetiştirilerek hem yurt içine hem de yurt dışına satışı yapılacaktır.

“Şu anda İspanya’dan gelen seraların 100 dönüm üzerine kurulumuna başlanmıştır ve yılbaşında seralardan ilk ürünün alınması planlanmaktadır.

“Zaman içerisinde 500 dönüm üzerine sera inşaatı tamamlanacaktır ve bu seralar en az 500 kişiyi iş sahibi yapacaktır.

“Bu yatırımın başta Kırşehir olmak üzere jeotermal kaynaklara sahip diğer illere kurulacak diğer yatırımlara örnek olacağını ümit ediyoruz.

“Topraksız tarımın gerçekleştirileceği bu seralardaki otomasyon sayesinde fidelerin su ve gübre ihtiyacı bilgisayar kontrolünde sağlanacaktır”

Kırşehir olarak sahip olunan termal avantajının hem turizm açısından hem de seracılık açısından en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiği vurgulayan Çalışkan, “Memleketlerine yatırım yapan Yiğit Akü’nün ortaklarına hemşerilerim adına teşekkür ediyorum. Kendilerinin Kırşehir’e daha birçok yatırım yapacaklarına ve hemşerilerimize istihdam sağlayacaklarına inanıyorum”

şeklinde konuştu.

Kaynak www.asikpasagazetesi.com